Wenus jest drugą z planet skalistych i w przeciwieństwie do Merkurego ma bardzo solidną atmosferę, składającą się głównie z dwutlenku węgla i gęstych chmur kwasu siarkowego. Jej ciśnienie przy wenusjańskim gruncie jest około 90 razy większe niż ciśnienie ziemskiej atmosfery mierzone na poziomie morza. Większość powierzchni Wenus pokryta jest potężnymi potokami lawy. Niedawno zauważono na niej nawet aktywne wulkany. Podobnie jak na Ziemi, na Wenus nie ma prawie wcale małych kraterów. Prawdopodobnie mniejsze meteoroidy całkowicie spalały się w jej gęstej atmosferze, zanim zdołały dosięgnąć powierzchni i wyryć na niej kratery uderzeniowe. Mimośród orbity Wenus wynosi zaledwie 0,007, więc planeta ta obiega Słońce po niemal idealnym okręgu, w odległości około 108 mln km od niego.

Na jeden obrót wokół własnej osi Wenus potrzebuje aż 243 ziemskie doby. Temperatura na jej powierzchni waha się przy tym od 120 do 420 stopni Celsjusza. Odpowiedzialne za ten straszny upał jest nie tyle długotrwałe naświetlenie przez Słońce tej samej stronie planety, spowodowane jej powolną rotacją, ile niezwykle silny efekt cieplarniany wywołany wysoką zawartością dwutlenku węgla w atmosferze. Wenus pod względem wielkości (średnica około 12 000 km), masy, średniej gęstości i składu chemicznego tak bardzo przypomina Ziemię, że uważana byłą przez długi czas za jej bliźniaczą planetę.

Wenus jest planetą prawie dorównującą Ziemi rozmiarami (95%) i masą (81,5%), przyśpieszenie siły ciężkości na powierzchni Wenus wynosi około 8,9 m/s2. Z Ziemi nie widzimy powierzchni globu planety, lecz jedynie gęstą powłokę chmur. Promień planety razem z powłoką chmur wynosi 6114 km. Jedynie fale radarowe przenikają atmosferę Wenus i dają nam wartość promienia globu 6052 km. Wynika stąd, że gęsta powłoka chmur występuje około 62 km ponad powierzchnią planety. Warstwa jonosferyczna występuje na wysokości około 140 km.

Wenus obiega Słońce w średniej odległości ponad 108 mln km w okresie 225 dni ziemskich. Jeden obrót dookoła własnej osi wykonuje w okresie 243 dni. Jest to obrót wsteczny i dlatego doba słoneczna na Wenus jest krótsza od gwiazdowej i wynosi tylko 117 dni ziemskich. Oś obrotu Wenus mierzy swoim biegunem w gwiazdę ζ Dra (dzeta gwiazdozbioru Smoka), która odgrywa tam rolę gwiazdy Polarnej. Nachylenie równika Wenus do płaszczyzny jej orbity wynosi około 177°.